Dutchess County Board of Elections
General Election Results
OFFICIAL
Election Date 11/08/2005
Last Updated 02/24/2006 10:55:04 AM
General Election 11/08/2005
STATE WIDE RACES
250 of 250 (100%) machines reporting (253 total districts)
Proposal 1 - State Budget Procedures Amendment
YES (State Prop 1)
11,571
11,571
NO (State Prop 1)
23,853
23,853
Proposal 2 - State 2005 Trans Bond Proposition
YES (State Prop 2)
17,068
17,068
NO (State Prop 2)
19,478
19,478
COUNTY WIDE RACES
250 of 250 (100%) machines reporting (253 total districts)
State Supreme Court Justice
Stewart Rosenwasser
21,313
REP
977
IND
2,567
CON
24,857
Matthew J Byrne
22,328
REP
1,215
IND
2,732
CON
26,275
Jonathan Lippman
21,411
REP
21,856
DEM
1,071
IND
2,577
CON
1,128
WOR
48,043
Joseph S Alessandro
22,107
REP
21,518
DEM
1,133
IND
2,948
CON
47,706
William A Kelly
24,576
DEM
1,604
WOR
26,180
Lewis Lubell
22,240
DEM
1,218
WOR
23,458
Elaine Slobod
1,762
WOR
1,762
John J Broderick
2,068
RTL
2,068
Anthony D Zepf
1,720
RTL
1,720
William T Conroy Jr
2,185
RTL
2,185
THOMAS J LEJEUNE JR.
12
WRT
12
VOID
12
WRT
12
SCATTERING
4
WRT
4
DC Comptroller
Frederick B Pizzuto II
22,901
REP
3,016
CON
25,917
Diane Jablonski
26,494
DEM
1,800
WOR
28,294
SCATTERING
1
WRT
1
VOID
1
WRT
1
COUNTY LEGISLATIVE 001 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 1
Patrick Nesbitt
802
REP
99
CON
901
Leonard J Babiarz
592
DEM
592
COUNTY LEGISLATIVE 002 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 2
Suzanne Horn
1,465
REP
60
TIP
1,525
Barbara H Spuehler
836
DEM
20
PFT
856
COUNTY LEGISLATIVE 003 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Legislator Dist 3
Robert Sears
1,275
REP
201
CON
1,476
Edward L McCormick
993
DEM
21
PFT
1,014
COUNTY LEGISLATIVE 004 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 4
Robert P Clearwater
953
REP
113
CON
1,066
Diane Nash
1,265
DEM
28
PFT
1,293
COUNTY LEGISLATIVE 005 RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
DC Legislator Dist 5
Wayne Thompson
767
REP
767
Richard F Keller-Coffey
1,258
DEM
101
IND
59
WOR
1,418
COUNTY LEGISLATIVE 006 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Legislator Dist 6
Salvatore L Ardisi
719
REP
98
CON
817
Fred Bunnell
1,233
DEM
30
PFT
1,263
COUNTY LEGISLATIVE 007 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Legialator Dist 7
Noreen H Reilly
1,252
REP
153
CON
1,405
COUNTY LEGISLATIVE 008 RACES
17 of 17 (100%) machines reporting (18 total districts)
DC Legislator Dist 8
Robert G Rolison
1,599
REP
189
CON
1,788
Duane W Smith
1,645
DEM
85
WOR
1,730
VOID
2
WRT
2
COUNTY LEGISLATIVE 009 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 9
Stephen U Baratta
350
REP
53
WOR
403
Fred Knapp
768
DEM
768
COUNTY LEGISLATIVE 010 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Legislator Dist 10
Barbara Jeter-Jackson
715
DEM
715
SCATTERING
1
WRT
1
COUNTY LEGISLATIVE 011 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Legislator Dist 11
Joan Carbonaro
1,385
REP
66
TPA
1,451
Joel Tyner
1,831
DEM
135
WOR
1,966
William L Paroli Jr
217
CON
217
VOID
1
WRT
1
COUNTY LEGISLATIVE 012 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 12
Mary M Swartz
1,020
REP
1,020
Richard T Dennison
932
DEM
54
WOR
986
COUNTY LEGISLATIVE 013 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (12 total districts)
DC Legislator Dist 13
Sean E Donahue
1,238
REP
200
CON
1,438
William McCabe
1,338
DEM
108
WOR
1,446
COUNTY LEGISLATIVE 014 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (12 total districts)
DC Legislator Dist 14
W Michael Goebel
570
REP
115
CON
685
Sandra Goldberg
1,075
DEM
75
PFT
1,150
VOID
1
WRT
1
COUNTY LEGISLATIVE 015 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
DC Legislator Dist 15
Richard Lecker
664
REP
664
Roger Higgins
1,058
DEM
101
WOR
1,159
COUNTY LEGISLATIVE 016 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Legislator Dist 16
Susan L McGuire
896
REP
117
CON
1,013
Alison E MacAvery
1,082
DEM
1,082
COUNTY LEGISLATIVE 017 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Legislator Dist 17
Shannon Martin LaFrance
1,092
REP
163
CON
1,255
Andrew Borghard
651
DEM
13
SCP
664
COUNTY LEGISLATIVE 018 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Legislator Dist 18
John V Forman
803
REP
80
CON
883
Ronald S Ray
1,110
DEM
99
WOR
1,209
COUNTY LEGISLATIVE 019 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Legislator Dist 19
Gary Cooper
1,239
REP
1,239
COUNTY LEGISLATIVE 020 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
DC Legislator Dist 20
Marcus J Molinaro
2,066
REP
185
CON
2,251
Vicky K Perry
1,117
DEM
95
WOR
1,212
COUNTY LEGISLATIVE 021 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 21
Margaret Horton
1,172
REP
175
CON
1,347
COUNTY LEGISLATIVE 022 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 22
Gerald Hutchings
1,130
REP
165
CON
1,295
Mark Hoops
766
DEM
67
BKF
833
COUNTY LEGISLATIVE 023 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 23
David Kelly
1,516
REP
248
CON
1,764
COUNTY LEGISLATIVE 024 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
DC Legislator Dist 24
Bradford H Kendall
1,126
REP
187
CON
1,313
Kerry Mitras
653
DEM
653
COUNTY LEGISLATIVE 025 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
DC Legislator Dist 25
Gary Ciferri
1,363
REP
1,363
Margaret G Fettes
1,466
DEM
81
PFT
1,547
SCATTERING
1
WRT
1
VOID
1
WRT
1
AMENIA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Amenia Town Supervisor
Janet M Reagon
567
DEM
567
THOMAS J LEJEUNE JR.
433
WRT
433
Amenia Town Clerk
Maureen L Bonds
510
REP
40
CON
550
Gail M Hermosilla
577
DEM
48
WOR
625
VOID
4
WRT
4
SCATTERING
1
WRT
1
Amenia Town Justice
James J Devine
598
REP
598
Margaret Swendseid
274
DEM
274
Michael A Delango
392
IND
392
Amenia Town Councilman
Wayne M Euvrard
696
REP
696
Victoria A Perotti
771
REP
771
Bonnie J Hundt
538
DEM
538
SCATTERING
2
WRT
2
ALLEN J MCPECK
4
WRT
4
Amenia Town Assessor
Ronald J Gazzoli
601
DEM
601
ANTHONY ROBERT
11
WRT
11
Amenia Town Supt of Highways
Stanley A Whitehead
905
REP
905
SCATTERING
5
WRT
5
Amenia Proposition #1 (Proposal 3)
YES (Amenia - Prop 3)
471
471
NO (Amenia - Prop 3)
506
506
BEEKMAN RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
Beekman Town Supervisor
John D Adams
1,386
REP
211
CON
1,597
DOUG DEMASI
4
WRT
4
SCATTERING
1
WRT
1
Beekman Town Clerk
Virginia M Ward
1,414
REP
244
CON
1,658
Beekman Town Councilman
Werner W Stiegler
1,002
REP
142
CON
1,144
Eric Verhave
849
REP
849
Daniel J French
1,201
DEM
190
CON
101
WOR
1,492
Michael Macagnone
982
DEM
93
BKF
1,075
Beekman Town Supt of Highways
David P Temple
1,171
REP
166
CON
1,337
Dick Usewicz
846
DEM
79
BKF
925
Beekman Town Receiver of Taxes
Judith A Crawford
1,213
REP
774
DEM
188
CON
2,175
Beekman Proposition #1 (Proposal 3)
YES (Beekman - Prop 3)
1,121
1,121
NO (Beekman - Prop 3)
632
632
Beekman Proposition #2 (Proposal 4)
YES (Beekman - Prop 4)
1,318
1,318
NO (Beekman - Prop 4)
519
519
CLINTON RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Clinton Town Supervisor
Ray Oberly
675
REP
675
SCATTERING
4
WRT
4
Clinton Town Clerk
Barbara Joyce
708
REP
99
CON
807
Clinton Town Justice
Barbara Seelbach
538
REP
88
CON
626
Jonas Aarons
398
DEM
398
Paul Zitzelberger
103
WOR
31
CCI
134
Clinton Town Councilman
Michael Appolonia
522
REP
94
CON
616
Daniel Budd
578
REP
92
CON
670
Chris DiFrancesco
482
DEM
482
Alyssa Kogon
453
DEM
453
Clinton Town Supt of Highways
Theron Tompkins
714
REP
120
CON
834
Clinton Town Collector of Taxes
Patricia McDermott
709
REP
111
CON
820
DOVER RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Dover Town Supervisor
Jill Way
621
REP
282
DEM
74
CON
977
Jeffrey Rosser
664
ABC
664
SCATTERING
1
WRT
1
Dover Town Justice
R Wren Abrams
902
REP
267
DVF
1,169
Dover Town Councilman
Richard Hawthorne
568
REP
250
DEM
69
CON
887
Katie Palmer-House
666
REP
278
DEM
944
Timothy Doolittle
707
ABC
707
Leslie Smith
618
ABC
618
SCATTERING
1
WRT
1
Dover Town Collector of Taxes
Lisa Johnson
837
REP
837
Joanne Mitras
459
DEM
459
EAST FISHKILL RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
East Fishkill Town Supervisor
John L Hickman Jr
2,467
REP
328
CON
2,795
Maryjane MacNair
2,276
DEM
116
WOR
2,392
East Fishkill Town Clerk
Dorothy J Mekeel
2,471
REP
299
CON
2,770
Anne-Marie Collins
2,277
DEM
121
WOR
2,398
East Fishkill Town Justice
William Gee
2,752
REP
413
CON
3,165
East Fishkill Town Councilman
Ethel Walker
2,373
REP
305
CON
2,678
Donald A Way
2,153
REP
311
CON
2,464
William Dahncke
2,375
DEM
142
WOR
2,517
Peter Narbaiz
2,233
DEM
105
WOR
2,338
East Fishkill Town Supt of Highways
Dennis Miller
2,362
REP
290
CON
2,652
David LaPine
2,448
DEM
136
WOR
2,584
FISHKILL RACES
16 of 16 (100%) machines reporting (16 total districts)
Fishkill Town Clerk
Darlene Bellis
1,776
REP
219
CON
1,995
Saida Rios
936
DEM
25
PFT
961
VOID
1
WRT
1
Fishkill Town Councilman
Steven Ferguson
1,605
REP
212
CON
1,817
Ronald Leenig
1,447
REP
230
CON
1,677
David Eberle
1,160
DEM
30
PFT
1,190
Judith Solomon
1,133
DEM
39
PFT
1,172
HYDE PARK RACES
19 of 19 (100%) machines reporting (19 total districts)
Hyde Park Town Supervisor
Yancy McArthur
1,811
REP
201
CON
2,012
Pompey Delafield
2,916
DEM
143
HPP
3,059
Hyde Park Town Clerk
Carole A Clearwater
2,431
REP
262
CON
2,693
Christopher A Johnson
2,092
DEM
2,092
Hyde Park Supt of Highways
Walter E Doyle Jr
2,539
REP
278
CON
2,817
Timothy Burns
2,037
DEM
84
HPP
2,121
VOID
1
WRT
1
Hyde Park Collector of Taxes
Judith O'Hara
2,846
REP
389
CON
3,235
SCATTERING
1
WRT
1
HYDE PARK WARD 001 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Hyde Park Councilman Ward 1
Michael Athanas
399
REP
46
CON
445
Robert Linville
872
DEM
39
HPP
911
HYDE PARK WARD 002 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Hyde Park Councilman Ward 2
Salvatore Incorvaia
358
REP
39
CON
397
Carol Lally Metz
609
DEM
36
HPP
645
HYDE PARK WARD 003 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Hyde Park Councilman Ward 3
Angelo Targia
405
REP
43
CON
448
Robert V Kampf
605
DEM
11
PFT
616
HYDE PARK WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Hyde Park Councilman Ward 4
Barbara Potter
620
REP
78
CON
698
Sharon Piraino-Buko
740
DEM
32
HPP
772
LAGRANGE RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
LaGrange Town Supervisor
Jon J Wagner
2,056
REP
297
CON
2,353
Peter P Plavchan
432
WOR
432
LaGrange Town Clerk
Kathleen A Williams
2,145
REP
356
CON
2,501
SCATTERING
1
WRT
1
LaGrange Town Justice
Stephen L Greller
1,790
REP
273
CON
2,063
Joseph L Spiegel
1,516
DEM
1,516
LaGrange Town Councilman
Dale L Borchert
1,713
REP
278
CON
1,991
Joseph J Luna
1,792
REP
283
CON
2,075
Marco Caviglia
1,497
DEM
1,497
Leonard Marcus
1,411
DEM
1,411
LaGrange Town Supt of Highways
Michael J Kelly
2,260
REP
382
CON
2,642
LaGrange Proposition #1 (Proposal 3)
YES (LaGrange - Prop 3)
1,516
1,516
NO (LaGrange - Prop 3)
1,082
1,082
LaGrange Proposition #2 (Proposal 4)
YES (LaGrange - Prop 4)
1,543
1,543
NO (LaGrange - Prop 4)
1,045
1,045
LaGrange Proposition #3 (Proposal 5)
YES (LaGrange - Prop 5)
1,549
1,549
NO (LaGrange - Prop 5)
1,023
1,023
MILAN RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Milan Town Supervisor
Russell J Balletto
338
REP
31
MLU
369
John V Talmage
461
DEM
84
CON
545
Milan Town Clerk
Catherine M Gill
417
REP
49
MLU
466
Milan Town Justice
Margaret V Reichelt
321
REP
29
MLU
350
Francis Christensen
472
DEM
80
CON
552
Milan Town Councilman
George H Campbell
356
REP
32
MLU
388
Carl B Immich
337
REP
30
MLU
367
Diane May
444
DEM
72
CON
516
Ross Williams
444
DEM
73
CON
517
Milan Town Assessor
Scott L Hobson
355
REP
431
DEM
786
Milan Town Supt of Highways
Glenn A Butler
442
REP
54
MLU
496
Milan Town Collector of Taxes
Pamela A Johnson
374
REP
455
DEM
829
NORTHEAST RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
North East Town Supervisor
David H Sherman
177
REP
133
DEM
310
North East Town Clerk
Nancy W Vialpando
203
DEM
19
FRN
222
North East Town Justice
Richard Joannides
161
REP
161
North East Town Councilman
Timothy J Shaffer
207
REP
20
FRN
227
Daniel Briggs
216
DEM
22
FRN
238
PAWLING RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Pawling Town Supervisor
Beth Coursen
1,408
REP
83
ANP
1,491
Edward P Hauser
419
CON
75
VFP
494
Pawling Town Clerk
Catherine Giordano
1,316
REP
199
CON
1,515
Pawling Town Justice
David E Daniels
1,247
REP
114
IND
176
CON
1,537
Pawling Town Councilman
Michael Montemarano
1,147
REP
1,147
Bill Johnson
1,102
REP
179
CON
1,281
Linda M Puiatti
805
DEM
805
Richard J Hunt
221
CON
221
Pawling Town Supt of Highways
Tyler K Maile
1,081
REP
162
CON
1,243
Bob Brill
851
DEM
46
PWF
897
Pawling Town Collector of Taxes
Barbara A Tyson
1,344
REP
200
CON
1,544
PINE PLAINS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Pine Plains Town Supervisor
Gregg Pulver
280
REP
280
Pine Plains Town Justice
Louis Imperato
318
REP
35
CON
353
Pine Plains Town Councilman
Richard C Butler
276
REP
276
Doreen M Gardner
265
REP
265
Pine Plains Town Assessor
Herbert Kemp
297
REP
297
PLEASANT VALLEY RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Pleasant Valley Town Supervisor
Jeffrey S Battistoni
1,140
REP
1,140
Frank Susczynski Jr
896
DEM
222
CON
1,118
SCATTERING
1
WRT
1
Pleasant Valley Town Justice
Paul Caltagirone
1,169
REP
211
CON
1,380
Pleasant Valley Town Councilman
Stephen B Albrecht Sr
1,195
REP
1,195
Melissa A DeMattio
1,165
REP
239
CON
1,404
Dennis J Cahill
935
DEM
226
CON
1,161
TOWN POUGHKEEPSIE RACES
44 of 44 (100%) machines reporting (44 total districts)
Poughkeepsie Town Supervisor
Joseph E Davis
3,583
REP
255
IND
3,838
Patricia Myers
4,088
DEM
334
CON
4,422
Poughkeepsie Town Clerk
Susan Miller
3,906
REP
474
CON
4,380
Nancy Hritz-Seifts
3,531
DEM
3,531
Poughkeepsie Town Supt of Highways
John E Still
4,563
REP
599
CON
5,162
Candis V Saint Angel
402
IND
110
TXR
512
Poughkeepsie Town Collector of Taxes
Geoffrey D Patterson
4,064
REP
534
CON
4,598
Melody Sweet
297
TXR
297
VOID
1
WRT
1
Pok Pub Library Dist Trustee (Town)
Clare D Graham
3,610
NOP
3,610
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 001 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town Councilman Ward 1
Jon J Baisley
749
REP
111
CON
860
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 002 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town Councilman Ward 2
Dominic Seminara
764
REP
85
CON
849
David H Wexler
720
DEM
23
PFT
743
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 003 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
Poughkeepsie Town Councilman Ward 3
Thomas A Bauer
502
REP
66
CON
568
George J Finn Jr
721
DEM
30
PFT
751
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 004 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Poughkeepsie Town Councilman Ward 4
Michael A Cifone
627
REP
78
CON
705
Virginia A Buechele
508
DEM
11
PFT
519
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 005 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Poughkeepsie Town Councilman Ward 5
Stephan Krakower
672
REP
81
CON
753
Theresa A Brown
636
DEM
7
PFT
643
Ann C Barcher
45
IND
45
TOWN POUGHKEEPSIE WARD 006 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
Poughkeepsie Town Councilman Ward 6
Todd N Tancredi
658
REP
70
CON
728
James Challey
710
DEM
17
PFT
727
RED HOOK RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
Red Hook Town Clerk
Sue McCann
1,738
REP
167
CON
1,905
Laurie G Nash
1,465
DEM
1,465
Red Hook Town Justice
Richard Griffiths
1,571
REP
148
CON
1,719
Jonah Triebwasser
1,645
DEM
1,645
Red Hook Town Councilman
Sue T Crane
1,604
REP
155
CON
1,759
James Ross
1,554
REP
142
CON
1,696
Erin Cannan
1,556
DEM
1,556
Harry Colgan
1,561
DEM
1,561
Linda J Keeling
84
SOT
84
RHINEBECK RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
Rhinebeck Town Supervisor
Dennis J McGuire
1,128
REP
1,128
Steven Block
1,261
DEM
1,261
Rhinebeck Town Justice
John B Kane Jr
1,156
REP
170
CON
1,326
Rhinebeck Town Councilman
Charles E Johnson
888
REP
888
Herman H Tietjen
1,077
REP
1,077
Arthur D Crane
1,298
DEM
1,298
Ellen O'Brien-Silverstein
1,273
DEM
1,273
Rhinebeck Town Assessor
John J O'Brien Jr
1,101
REP
1,101
SCATTERING
1
WRT
1
Rhinebeck Town Supt of Highways
Kenneth D Tompkins
728
REP
728
Kathleen M Kinsella
986
DEM
986
Robert C Wyant
755
QPT
755
STANFORD RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Stanford Town Supervisor
David R Tetor
602
REP
602
Stanford Town Clerk
Ritamary T Bell
632
REP
632
Stanford Town Justice
Dennis E Smith
556
REP
556
Stanford Town Councilman
Robert Cadwallader
445
REP
445
Joyce M Hadden
404
REP
404
Johanna Shafer
371
DEM
371
Virginia Stern
383
DEM
383
Stanford Town Supt of Highways
Mark S Burdick
557
REP
557
UNION VALE RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Union Vale Town Supervisor
Lisette Hitsman
692
REP
97
CON
789
Alan J Zytowski
142
DEM
17
PFT
159
Thomas J Farmer
311
UPP
311
SCATTERING
1
WRT
1
Union Vale Town Clerk
Mary Lou DeForest
730
REP
123
CON
853
Lucy E Coletta
297
DEM
35
PFT
332
Union Vale Town Justice
Raymond P Jurina Jr
766
REP
766
VOID
1
WRT
1
Union Vale Town Councilman
Raymond C Dezendorf Jr
550
REP
76
CON
626
John J Welsh
687
REP
115
CON
802
John J Hughes
339
DEM
41
PFT
380
Mary Jean Calvi
301
UPP
301
Union Vale Town Supt of Highways
J Peter DeForest
806
REP
127
CON
933
Union Vale Town Collector of Taxes
Edna C Bonk
814
REP
134
CON
948
VOID
1
WRT
1
WAPPINGER RACES
26 of 26 (100%) machines reporting (28 total districts)
Wappinger Town Supervisor
Joseph Ruggiero
2,998
DEM
334
WOR
3,332
Wappinger Town Clerk
Christopher Colsey
1,508
REP
297
CON
1,805
Chris Masterson
2,595
DEM
126
PFT
2,721
Wappinger Town Justice
Heather L Kitchen
2,024
REP
445
CON
2,469
WAPPINGER WARD 001 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Wappinger Town Councilman Ward 1
William H Beale
449
REP
77
CON
526
Robert L Valdati
494
DEM
32
PFT
526
WAPPINGER WARD 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
Wappinger Town Councilman Ward 2
Vincent Bettina
405
REP
92
CON
497
WAPPINGER WARD 003 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (9 total districts)
Wappinger Town Councilman Ward 3
Maureen McCarthy
804
DEM
24
PFT
828
Barbara A Gutzler
240
CON
240
WAPPINGER WARD 004 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
Wappinger Town Councilman Ward 4
Jon L Heinemann
559
REP
110
CON
669
Joseph P Paoloni
766
DEM
32
PFT
798
WASHINGTON RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Washington Town Supervisor
Florence C Prisco
708
REP
708
Washington Town Justice
Bruce M Aubin
651
REP
651
Washington Town Councilman
Allan B Rappleyea
575
REP
575
Stephen V Turletes
656
REP
656
Ilana Papele
572
DEM
572
SCATTERING
1
WRT
1
Washington Town Supt of Highways
James E Brownell Sr
597
REP
371
DEM
968
Washington Town Assessor
Amedeo Lalli Jr
630
REP
630
CITY BEACON RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
Beacon City Court Judge
Timothy G Pagones
1,183
REP
150
CON
1,333
Beacon City Councilmember at Large
Michael D Fasano
949
REP
117
CON
1,066
Michael S Witkowski
833
REP
833
Lee Kyriacou
1,514
DEM
120
WOR
1,634
Eleanor Thompson
1,487
DEM
114
WOR
1,601
CITY BEACON WARD 001 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Beacon City Councilmember Ward 1
Dieter Fritz Ohlhoff
210
REP
26
CON
236
Elizabeth J Foster
384
DEM
29
WOR
413
CITY BEACON WARD 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Beacon City Councilmember Ward 2
Beverly Phillips
185
REP
14
CON
199
Charles P Kelly
393
DEM
32
WOR
425
CITY BEACON WARD 003 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Beacon City Councilmember Ward 3
Robert J Werlau Jr
243
REP
31
CON
274
Philip P Shea
469
DEM
42
WOR
511
CITY BEACON WARD 004 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
Beacon City Councilmember Ward 4
John J Cahill Jr
194
REP
24
CON
218
Steven K Gold
340
DEM
29
WOR
369
CITY POUGHKEEPSIE RACES
30 of 30 (100%) machines reporting (31 total districts)
Pok Pub Library Dist Trustee (City)
Angela C Gomez
1,091
NOP
1,091
Shelia E Scott
1,198
NOP
1,198
VOID
3
WRT
3
CITY POUGHKEEPSIE WARD 001 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City Councilmember Ward 1
Thomas E Parise
208
REP
34
IND
26
CON
15
WOR
283
Christopher D Petsas
201
DEM
201
CITY POUGHKEEPSIE WARD 002 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City Councilmember Ward 2
Erik Haight
130
REP
37
IND
14
CON
181
John T Lawrence
168
DEM
8
PFT
176
CITY POUGHKEEPSIE WARD 003 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City Councilmember Ward 3
John C Tkazyik
218
REP
41
IND
17
CON
276
Robert L Mallory Jr
154
DEM
8
PFT
162
CITY POUGHKEEPSIE WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
Poughkeepsie City Councilmenber Ward 4
Rita M McNiff
326
REP
23
CON
349
Brian P Doyle
694
DEM
17
PFT
711
CITY POUGHKEEPSIE WARD 005 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City Councilmember Ward 5
Phyllice A Pichon
64
REP
24
CON
88
Penny Lewis
174
DEM
8
PFT
182
CITY POUGHKEEPSIE WARD 006 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (5 total districts)
Poughkeepsie City Councilmember Ward 6
Steven M Horning
214
REP
22
CON
28
WOR
264
Mary S Solomon
262
DEM
8
PFT
270
CITY POUGHKEEPSIE WARD 007 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
Poughkeepsie City Councilmember Ward 7
Arnold L Baratta
267
REP
16
CON
283
Gwen C Johnson
345
DEM
13
PFT
358
VOID
1
WRT
1
CITY POUGHKEEPSIE WARD 008 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
Poughkeepsie City Councilmember Ward 8
Gary L Bashor
605
REP
38
IND
65
CON
708
Dennis Weinel
729
DEM
17
PFT
746
POUGHKEEPSIE PUBLIC LIBRARY DISTRICT RACES
74 of 74 (100%) machines reporting (75 total districts)
Pok Pub Lib Dist Proposition #1 (Proposal 3)
YES (Pok Lib Prop 3)
5,009
5,009
NO (Pok Lib Prop 3)
3,710
3,710
Pok Pub Lib Dist Proposition #2 (Proposal 4)
YES (Pok Lib Prop 4)
4,719
4,719
NO (Pok Lib Prop 4)
3,850
3,850