NTS Election Night Reporting System – Accumulated Race results
                                OFFICIAL



  Dutchess County Board of Elections          Commissioners
  Office of the Board of Elections            David J. Gamache
  47 Cannon Street                            William J. Egan
  Poughkeepsie, NY  12601                     Deputy Commissioners
  845–486–2473                                John M. Kennedy
                                              Geraldine M. DeAngelo



 General Election    11/05/2002

    STATE WIDE
    241 of 241 (100%) machines reporting (241 total districts)


       Governor and Lt Governor                              Vote for 1
           George E Pataki/Mary O Donohue                       44,289
           H Carl McCall/Dennis Mehiel                          18,606
           B Thomas Golisano/Mary O Donohue                     10,671
           Gerard J Cronin/Stasia T Vogel                        1,015
           Stanley Aronowitz/Jennifer Daniels                      729
           Thomas K Leighton/Thomas J Hillgardner                  461
           Andrew M Cuomo/Charles G King                           176
           Scott Jeffrey/Jay Greco                                  78

       Comptroller                                           Vote for 1
           John Faso                                            39,869
           Alan G Hevesi                                        26,563
           Garifalia Christea                                    1,395
           Howie Hawkins                                           888
           James Eisert                                            481
           Brian Stickle  (WI)                                       1

       Attorney General                                      Vote for 1
           Eliot L Spitzer                                      37,519
           Dora Irizarry                                        28,663
           John J Broderick                                      1,707
           Mary Jo Long                                            882
           Daniel A Conti Jr                                       579


    CONGRESSIONAL DISTRICT 19
    126 of 126 (100%) machines reporting (126 total districts)


       Representative in Congress  19th Dist                 Vote for 1
           Sue W Kelly                                          27,101
           Janine M H Selendy                                    8,462
           Christine M Tighe                                     1,019
           Jonathan M Wright                                       473








    CONGRESSIONAL DISTRICT 20
    83 of 83 (100%) machines reporting (83 total districts)


       Representative in Congress 20th Dist                  Vote for 1
           John E Sweeney                                       17,470
           Frank Stoppenbach                                     7,458
           Margaret Lewis                                          850


    CONGRESSIONAL DISTRICT 22
    32 of 32 (100%) machines reporting (32 total districts)


       Representative in Congress 22nd Dist                  Vote for 1
           Maurice D Hinchey                                     3,793
           Eric Hall                                             1,601
           Paul J Laux                                             103
           Steven Greenfield                                        62


    STATE SENATE DISTRICT 40
    30 of 30 (100%) machines reporting (30 total districts)


       State Senator  40th Dist                              Vote for 1
           Vincent L Leibell III                                 7,446
           William J Mulrow                                        310
           James J Hamilton                                        289


    STATE SENATE DISTRICT 41
    211 of 211 (100%) machines reporting (211 total districts)


       State Senator  41st Dist                              Vote for 1
           Stephen M Saland                                     44,697
           Paul T Reagan                                        14,264
           Timothy Callanan  (WI)                                    1
           Bernice Callanan  (WI)                                    1
           Leland Belmont  (WI)                                      1
           Ronald Reagan  (WI)                                       1


    ASSEMBLY DISTRICT 99
    6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)


       State Assembly  99th Dist                             Vote for 1
           Willis J Stephens Jr                                  1,621
           Elizabeth S Felber                                       67
           Frank X Lloyd                                            62
           Pat Cooke  (WI)                                           1










    ASSEMBLY DISTRICT 100
    42 of 42 (100%) machines reporting (42 total districts)


       State Assembly 100th Dist                             Vote for 1
           Thomas J Kirwan                                       4,590
           Gerard Mileo                                            463
           Daniel R Searles                                        403
           Joel Tyner  (WI)                                          1


    ASSEMBLY DISTRICT 101
    7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)


       State Assembly  101st Dist                            Vote for 1
           Kevin A Cahill                                        1,393
           Glenn P Noonan                                        1,096
           Jason West                                               46
           Michael Farrar                                           21


    ASSEMBLY DISTRICT 102
    117 of 117 (100%) machines reporting (117 total districts)


       State Assembly  102nd Dist                            Vote for 1
           Joel M Miller                                        22,752
           Joel Tyner                                            8,909
           Noreen Reilly  (WI)                                       1
           Leland Belmont  (WI)                                      1
           Helen Westover  (WI)                                      1
           Ronald Reagan  (WI)                                       1
           Grandpa Munster  (WI)                                     1


    ASSEMBLY DISTRICT 103
    69 of 69 (100%) machines reporting (69 total districts)


       State Assembly  103rd Dist                            Vote for 1
           Patrick R Manning                                    16,732
           Duane Smith  (WI)                                         5
           Denis Callinan  (WI)                                      3
           Kevin Cahill  (WI)                                        1
           Elliot Korb  (WI)                                         1
           Chris Aung  (WI)                                          1
           Leon Botstein  (WI)                                       1
           Daniel Colucci  (WI)                                      1
           George Bednar  (WI)                                       1
           Michael Cammarota  (WI)                                   1


    COUNTY WIDE
    241 of 241 (100%) machines reporting (241 total districts)


       Justice of Supreme Court                              Vote for 5
           Janet DiFiore                                        40,829
           James V Brands                                       40,047
           Mary H Smith                                         38,703

           Linda S Jamieson                                     37,962
           Thomas A Dickerson                                   37,336
           Jeffrey Cohen                                        24,758
           Marc J Lust                                          23,886
           Bruce E Tolbert                                      23,454
           Susan Cacace–Dibbini                                 19,892
           Gerald E Loehr                                       19,390
           Robert D Brady                                        2,278
           Mary N Clark                                          2,239
           Elizabeth B Emmons                                      883
           Miss Piggy  (WI)                                          1
           Kermit Frog  (WI)                                         1
           Betty Boop  (WI)                                          1
           Popeye  (WI)                                              1

       County Court Judge                                    Vote for 1
           Thomas J Dolan                                       48,394
           Marco Caviglia  (WI)                                      2
           Steve Szabo  (WI)                                         1
           Timothy J. King  (WI)                                     1
           Christopher Aung  (WI)                                    1
           Denis Callinan  (WI)                                      1
           John Bone  (WI)                                           1
           Kenneth Liu  (WI)                                         1
           Sponge Bob Square Pants  (WI)                             1
           Leland Corwin  (WI)                                       1
           Pat Feeney  (WI)                                          1
           Pat Cooke  (WI)                                           1
           Leon Botstein  (WI)                                       1
           Percy Biscoe  (WI)                                        1
           James Kennedy  (WI)                                       1
           Ashvin Shah  (WI)                                         1
           John Basso  (WI)                                          1
           Rudolf Guliani  (WI)                                      1
           Woody Klose  (WI)                                         1


    COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 20
    8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)


       County Legislator  20th Dist  (unexpired term)        Vote for 1
           Margaret J Horton                                     1,635
           Bernice Callinan  (WI)                                    1
           Timothy Callinan  (WI)                                    1


    COUNTY LEGISLATURE DISTRICT 32
    7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)


       County Legislator 32nd Dist  (unexpired term)         Vote for 1
           Edward J Haas                                         1,372
           Lou Trapani                                           1,172










    AMENIA
    4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)


       Amenia Town Council (unexpired term)                  Vote for 1
           James J Devine                                          816
           Katharine C Dunlop                                      504


    BEEKMAN
    8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)


       Beekman Highway Superintendent  (unexpired term)      Vote for 1
           William A Knox                                        1,812
           Richard Usewicz                                         889
           Doug DeMasi  (WI)                                        18
           Joe Garan  (WI)                                           1
           James Dankelman  (WI)                                     1
           Charlie North  (WI)                                       1


    CLINTON
    4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)


       Clinton Town Council (unexpired term)                 Vote for 1
           Frank Venezia                                           863


    DOVER
    6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)


       Dover Superintendent of Highways (unexpired term)     Vote for 1
           William R Kelly                                       1,019


    PAWLING
    6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)


       Pawling Town Council (unexpired term)                 Vote for 1
           Elizabeth M Coursen                                   1,439

       Pawling Town Justice                                  Vote for 1
           Kevin A Denton                                        1,576
           Perry Leight  (WI)                                        1
           Goffey  (WI)                                              1


    RHINEBECK
    7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)


       Rhinebeck Town Council (unexpired term)               Vote for 1
           Linda D Souers                                        1,345
           Alexander Sabo                                        1,251





    STANFORD
    3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)


       Stanford Town Council (unexpired term)                Vote for 2
           David Tetor                                             787
           Dennis Pryzgoda                                         674
           Marc Nelson                                             483
           Judy Marro                                              448

       Stanford Collector of Taxes  (unexpired term)         Vote for 1
           Patty Koch                                              725
           Judith Slaight                                          476


    CITY POUGHKEEPSIE 8 WARD
    4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)


       Poughkeepsie City Council  8th Ward (unexpired term)  Vote for 1
           Gary Bashor                                           1,078
           Sara Scova–Klug                                         412


    CITY OF POUGHKEEPSIE
    32 of 32 (100%) machines reporting (32 total districts)


       Poughkeepsie (City) Library Trustee                   Vote for 1
           Henry E Horwitz                                       2,444


    TOWN POUGHKEEPSIE
    39 of 39 (100%) machines reporting (39 total districts)


       Poughkeepsie (Town)Library Trustee                    Vote for 1
           Eleanor Charwat                                       5,433
           Grace Kaehler  (WI)                                       2
           Melina Makris  (WI)                                       1
           David Bagley  (WI)                                        1


 PROPOSAL    11/05/2002

    DOVER
    6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)


       Proposal,  Dover Plains Library Association           Vote for 1
           Dover Proposal Yes                                      382
           Dover Proposal No                                       281


    POUGHKEEPSIE PUBLIC LIBRARY DISTRICT
    71 of 71 (100%) machines reporting (71 total districts)


       Proposal, Poughkeepsie Public Library District        Vote for 1
           Poughkeepsie Proposal Yes                             4,456
           Poughkeepsie Proposal No                              1,808